Стаття

Співбесіда з кандидатами-ветеранами: правила та основні етапи

HR або рекрутер для мене — це обличчя організації та показник її рівня. Якщо він/вона ставить багато не конкретних та хаотичних запитань, то це може виснажувати

Богдан, координатор Мобільного офісу, ветеран.

Шлях ветеранів та ветеранок до цивільної професії інколи має багато перепон. Чим довше людина перебувала на службі, тим складніше вона може орієнтуватися на цивільному ринку праці. Окремі складнощі мають кандидати, які під час військової служби отримали травму і не можуть продовжувати працювати на тій цивільній роботі, де працювали до служби.
Працедавцям важливо допомогти кандидатам/-кам в інтеграції та зробити так, щоби кожен етап взаємодії з компанією проходив прозоро, чесно та етично. Розповідаємо, які правила допоможуть організувати цей процес.

Етап 1. Перший контакт.

Відправним етапом для вашої взаємодії може бути телефонне інтерв'ю. Під час нього ви зможете з'ясувати потреби кандидата, надати інформацію про вакансію та домовитися про наступні кроки.
Часто ветеранам та ветеранкам може здаватися, що саме їхній бойовий досвід є перепоною на шляху до працевлаштування. Деколи вони навіть його приховують, адже бояться відмови чи упередженого ставлення. Якщо бачите в резюме прямо вказаний військовий досвід чи натяк на нього, то можете одразу уточнити, чи має людина бойовий досвід.
Те ж саме стосується і прогалин: якщо бачите часовий розрив між місцями роботи в декілька років, то можна запитати, із чим це пов’язано. Якщо із резюме не розумієте, що саме собою становить попередня робота кандидата, то можете уточнити ключову експертизу напряму.

Мій перший досвід співбесіди після звільнення з військової служби був успішним, однак я знаю про досвід знайомих, яким багато роботодавців відмовляли на співбесіді або після. На жаль, у деяких HR-ів є багато пересторог до кандидатів-ветеранів, бо є стереотипні бачення, що вони обов’язково з ПТСР чи контузією. Але це зовсім не так

Анастасія, керівниця філії, ветеранка

Переконайтеся, що в оголошенні про вакансію немає нічого, що перешкоджало б людям подавати резюме. Зосередьтеся на компетенціях і уникайте вимог «10-річного досвіду в цій сфері чи на цій посаді». Багатьом ветеранам може бракувати формальних підтверджень досвіду, але вони все одно мають навички, які вам потрібні.
Також не зазначайте, що у кандидатів має бути «відмінне здоров’я», адже така вимога є дискримінаційною і стосується особистих медичних даних людини.

Етап 2. Інтерв'ю.

Співбесіда з ветеранами/-ками майже нічим не відрізняється від співбесіди з іншими кандидатами/-ками та проходить за тим самим сценарієм. Не вигадуйте спеціальні методи для інтерв'ю. Ви можете запитати про військовий досвід те саме, що і про цивільний — щоби оцінити професійні компетенції людини. Попередньо підготуйте мінімальний список запитань, які допоможуть з'ясувати інформацію, яка вас цікавить.

Принципи інтерв'ю

  • Будьте чесними

    Якщо ви самі під час спілкування відчуваєте невпевненість, сором’язливість, хвилювання, то можете поділитися переживаннями. До прикладу, скажіть, що ще не проводили співбесід із ветеранами раніше, тому хвилюєтесь.

  • Встановіть правила

    Домовтеся заздалегідь: якщо комусь із вас буде некомфортно говорити про щось, то ви одразу дасте знати. Можете на початку інтерв'ю запропонувати людині означити теми, на які вона не готова спілкуватися. Попросіть ставитися з розумінням, якщо будете перепитувати або уточнювати щось.

  • Будьте уважними

    Враховуйте організаційні моменти та плануйте проведення інтерв’ю з урахуванням доступності. Наприклад, якщо людина пересувається на кріслі колісному, то запропонуйте співбесіду онлайн.
    Також пам’ятайте про загальні етичні засади спілкування з ветеранами. Переконайтеся, що запитання правильно сформульовані та стосуються посади та навичок/досвіду кандидата/-ки.

Особисто для мене неприпустимі прохання від HR деталізувати обставини служби та запитання про її вплив на людину, травмуючі події чи залежності. Натомість коректними є запитання про навички, здобуті під час служби та варіанти їхньої адаптації в майбутній роботі

Анастасія, керівниця філії, ветеранка

Поведінка ветеранів та ветеранок на співбесіді також зазвичай не відрізняється від інших кандидатів. Водночас перехід від військової до цивільної кар’єри може бути складним, тому людина так само може перейматися, чи підійде її досвід та чи вдасться себе презентувати. Кандидати можуть хвилюватися, нервувати та тривожитися — і це нормально. Спробуйте менше говорити, а більше слухати, і дайте кандидатам можливість самостійно поставити вам питання.

Для мене дуже важливим на інтерв’ю є чіткість щодо деталей роботи: коли виходити, яка тривалість робочого дня та як він проходить, який розмір зарплатні

Богдан, координатор Мобільного офісу, ветеран

Обов'язково з'ясуйте суму винагороди, яку хоче отримувати працівник. Враховуйте, що заробітна плата, компенсаційний або соціальний пакет не має різнитись з іншими працівниками.
Щоб оцінити компетенції кандидата/-ки, можете користуватися кейсовим методом у вигляді Assessment-центру (методу оцінки персоналу у формі гри). Наприклад, можете навести приклад типової робочої ситуації та запропонувати кандидату описати, як він буде її вирішувати.
Якщо хочете збирати рекомендації від попередніх роботодавців, то можете запитати контактні дані у кандидата/-ки або ж знайти їх самостійно. Проте в будь-якому випадку коректно буде попередити людину про такі плани.

Етап 3. Фідбек.

Ще на співбесіді повідомте кандидата/-ку про наступні кроки в процесі найму та про те, як і коли зазвичай даєте зворотний зв’язок. Наприклад, можете попередити, що надішлете лист із рішенням електронною поштою протягом наступного тижня. Це важливо, щоби людина розуміла, на що їй розраховувати. Подякуйте за цікавість і час, витрачений на вивчення вакансії та співбесіду. Повідомте про результат незалежно від того, пройде кандидат/-ка, чи ні.

Я вважаю, що фідбек після співбесіди важливий, адже краще почути “ні”, ніж бути у невідомості. Щоб не витрачати час даремно, мені треба розуміти, чи підхожу я на позицію

Петро, первинний консультант, ветеран

Якщо ви надаєте фідбек кандидатам, то важливо, щоби він був конструктивним. Наприклад, ви можете порадити корисні ресурси та інструменти, які допоможуть підтягнути свої хард скіли для подібних вакансій.
А от про відмову повідомляйте так, щоб у ветерана чи ветеранки не склалося враження, що вони не здобули роботу суто через військовий досвід. Підкажіть людині її плюси та сильні компетенції, які потенційно допоможуть у пошуку нової роботи.
Якщо у ветерана чи ветеранки відсутній досвід для посади, на яку претендує, але в компанії є інші вакансії, які можете запропонувати – не зволікайте та надайте альтернативи. В будь-якому випадку, закінчуйте інтерв'ю на позитивній ноті. Можливо цей кандидат у майбутньому співпрацювати з вами.
Якщо прагнете запрошувати на роботу ветеранів і надалі, скажіть про це. Можливо, ветеран або ветеранка, які не пройшли відбір самі, зможуть порекомендувати на цю посаду своїх побратимів або посестер.

Проєкт «Практика» став можливим завдяки Програмі реінтеграції ветеранів, яку реалізує IREX та Veteran Hub за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю Veteran Hub і не обов'язково відображає погляди Державного департаменту США та IREX.